ALASKA

zimowa - luty/marzec 2022

Click for Fairbanks, Alaska Forecast

Dzień 1 (27 lutego, niedziela)  - CHICAGO - ANCHORAGE. Przelot do Anchorage, zakwaterowanie w hotelu. Aklimatyzacja do zmiany strefy czasowej i warunków subarktycznej zimy. Zachód słońca o godz. 18:20, przewidywane temperatury rzędu minus 15C. Wieczorny przegląd nieba. W przypadku pojawienia się zorzy polarnej przejazd na sesję zdjęciową w pozbawioną świateł miejscówkę. Dla chętnych - nauka fotografowania nocnego nieba: aurory, Drogi Mlecznej, gwiezdnych wirów... Każdy może zrobić fantastyczną fotografię arktycznego nieba, jeżeli tylko ma do dyspozycji cyfrowy aparat.
Dzień 2 (28 lutego, poniedzialek) -  ANCHORAGE - TALKEETNA. Wschód słońca o godz. 8:05 rano. Postój na cmentarzu prawosławnych indian Atabaska. Wjazd do doliny Matanuska, gdzie podziwiamy ośnieżone góry Czugacz, przejazd do miasteczka Talkeetna, które swoim urokiem zainspirowało twórców scenariusza filmu „Przystanek Alaska”. Z Talkeetnej roztacza się fantastyczna panorama na najwyższe szczyty pasma Alaska Range. Wieczorny przegląd nieba.
Dzień 3 (1 marca, wtorek) - Całodniowy, malowniczy przejazd do Fairbanks (500 km). Jazda w zimowych warunkach z widokami na ośnieżone szczyty łańcuchów Talkeetna oraz Alaska Range. Oczekujemy wspaniałego widoku McKinleya - najwyższej góry Ameryki Północnej! Urządzamy częste postoje po drodze, aby nasycić oczy i aparaty fotograficzne niepowtarzalnymi krajobrazami Alaski spowitej zimową szatą. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta, albo przy leśnej polanie poza Fairbanks. Po zapadnięciu zmierzchu, już w Fairbanks, sugerujemy nocne czuwanie, na zmianę, celem ujrzenia na niebie zorzy polarnej! Przewidywane temperatury rzędu minus 25C. Z Księżycem w nowiu warunki są tego dnia NAJLEPSZE Z MOŻLIWYCH!
Dzień 4 (2 marca, środa) -  TERMALNE, MINERALNE ŹRÓDŁA - AURORA BOREALIS. Dzisiaj czeka nas półgodzinna przejażdżka na saniach ciągniętych przez słynne alaskańskie psy husky. Przemierzamy kilka kilometrów pośród subarktycznej scenerii wzgórz Chena pokrytych białymi świerkami. Przejazd do uzdrowiska Chena Hot Springs z gorącymi źródłami: kąpiele w basenie, jacuzzi, wędrówki po tajdze albo... jazda na skuterach śnieżnych! Późnym popołudniem powrót do Fairbanks, od godz. 20:30 wizyta w miejskim parku, gdzie eksponowane są lodowe rzeźby podczas dorocznego, Światowego Konkursu Rzeźby w Lodzie. Wszystkie figury nocą będą kolorowo podświetlone. Polecamy stronę: https://www.explorefairbanks.com/event/world-ice-art-championships-2022/5784. Wstęp $16. Kolejną noc poświęcamy na wyszukiwanie fenomenu Aurory Borealis.
Dzień 5 (3 marca, czwartek) - Powrotny, widokowy przejazd (500 km) do Talkeetna, w miarę możliwości widokowy lot wokoło Mt Denali (niegdyś McKinleya! Nocleg w Talkeetna.
Dzień 6 (4 marca, piątek) -  Przejazd do resortu Alyeska. Po południu jeździmy na nartach w Alyeska/Girdwood albo, dla chętnych, wizyta w sanktuarium alaskańskich zwierząt (otwarte w zależności od pogody). Powrót na nocleg do Anchorage.
Dzień 7 (5 marca, sobota) - Wylot w drogę powrotną, przylot w niedzielę 6 marca


Zobacz ALASKA ZIMĄ na większej mapie  

 

 

   

Termin 2022: 26 lutego.

Cena wycieczki: $1595 (minimum 8, max. 10 sparowanych uczestników) PLUS aktualna cena przelotów, z Chicago około $400 z jedną przesiadką, ok. $470 z Nowego Jorku (ceny z października 2021).
Cena obejmuje: transport mikrobusem, zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych, 2/3-łóżkowych oraz usługi przewodnika, którym będzie Andrzej Kulka (www.andrzejkulka.com), prowadzący wycieczki na Alaskę już od 29 lat! Cena nie obejmuje ubezpieczeń, posiłków, dodatkowych opłat wstępu, wejściówek, wyciągów, karnetów, wypożyczanego sprzętu...
Należy zabrać ze sobą: aparat fotograficzny, obiektyw szerokokątny (do zorzy polarnej) z dobrym, najlepiej 1.8 światłem i ogniskową 10-24 mm, statyw, karty pamięci, baardzo ciepłą odzież, dobre, ciepłe buty, termos, sprzęt narciarski (chociaż na miejscu można taki wypożyczyć), strój kąpielowy.
ALYESKA:  wyciągi otwarte w godz. 10:30 - 17:30, aktualizacje cen karnetów i wypożyczania sprzętu są na stronie: www.alyeskaresort.com . Półgodzinna jazda psim zaprzęgiem w Fairbanks w kosztowała w ubiegłym roku $60, godzinna  jazda na skuterach w Chena - $90. W 2022 ceny mogą wzrosnąć.
Warto obejrzeć serię zdjęć wykonanych na Alasce m.in. zimą 2009, 2010 i 2011 umieszczoną jako FotoAlbum poniżej lewej kolumny na stronie: http://www.andrzejkulka.com/alaska_zima.htm